Seo Uzmanı

Seo Uzmanı

Google SEO Uzmanı Nedir?

Konu SEO olunca merak edilen sorulardan bir tanesi de uzman SEO oluyor. Arama motorlarında sitenizin görünür olmasını sağlayan kişilere SEO uzmanı adı verilmektedir. Google başta olmak üzere sitenin diğer arama motorları ile de uyumlu olması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından analizler yapılmakta ve analiz sonuçlar raporlanmaktadır. Bu sayede web siteleri de hedefledikleri başarıya ulaşmış olacaktır. Arama motorlarında üst sıralarda yer alan web sitelerinin trafikleri de doğrudan artış gösterecektir. SEO uzmanı daha basit bir ifade ile arama motorlarından daha iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olan ve bu sonuçları raporlayan kişilerdir. 

SEO Uzmanının Görevleri Nelerdir? 

Uzman SEO sorusuna cevap verdikten sonra uzmanların görev tanımından bahsedelim.

  • Ön analizlerin yapılması ve yol haritasının belirlenmesi
  • Site içindeki SEO teknik analizlerinin yapılması
  • Kullanıcı deneyimlerinin analiz edilmesi
  • İçerik analizlerinin yapılması
  • Performansların rapor haline getirilmesi

Bir uzman işe başlamadan evvel ilk olarak yol haritası belirleyecektir. Ön analizler swot, trafik analizi, rakip analizi gibi konuları kapsamaktadır. Daha sonra site içinde var olan teknik ve yazılım sorunları çözülmektedir. Sitede kırık link ve resimler varsa kaldırılmalı, site mobil cihazlar ile uyumlu hale getirilmeli, kullanıcıların sayfada kalma süreleri hakkında detaylı bilgi edinilmelidir. İçerik analizleri ile içeriğin kalitesine ağırlık verilmeli, elde edilen anahtar kelimeler içerikte muhakkak geçirilmelidir. 

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Seo Uzmanı

Seo Uzmanı

Uzman SEO sıfatı herhangi bir otorite tarafından verilmemektedir. Bu anlamda kendini yetiştirmek isteyen bireylerden herhangi bir sertifika ya da diploma talep edilmemektedir. Fakat konu ile ilgili gerekli tecrübesi olan kişiler SEO uzmanı olabilecektir. Ajanslar bünyesinde faaliyet gösteren bu bireyler aynı zamanda pek çok kurum tarafından verilen ücretsiz eğitimlere de katılabilmektedir. Bir SEO uzmanı arama motorlarını iyi tanımalıdır. Yenilik ve güncellemeleri yakından takip etmeli, teknik beceri ve raporlama yeteneği bulunmalıdır. Uzmanlar SEO araçlarını tanımalı ve kullanabilmelidir. Çalışma alanı son derece geniş olan SEO uzmanlığı bu gün bir meslek kolu olarak karşımıza çıkıyor ve herhangi bir dijital firma bünyesinde çalışan uzmanlar freelancer olarak da hizmet verebiliyor.

×

Namlı Medya

× Whatsapp İletişim