Hosting Yönetim Panelleri

Hosting Yönetim Panelleri

Hosting Yönetim Panelleri

Sizlerin server üzerinde gerçekleştireceğiniz işlemlerin ara yüz sayesinde kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan araçlar Hosting Yönetim Panelleri olmaktadır. Pek çok panel olmakla birlikte bu paneller üzerinden pek çok işlem yapılabilmektedir. FTP işlemleri, veritabanı işlemleri, hesap yönetimi ve DNS işlemleri paneller vasıtası ile yapılmaktadır.

C Panel

Linux işletim sistemi üzerinden kurulan Hosting Yönetim Panelleri C panel olmaktadır. Son kullanıcı ara yüzlerinin olması, geliştiren kişilere hitap ediyor olması onu avantajlı yapmaktadır. Ara yüzü son derece basittir ve tek bir pencere sayesinde tüm alanlara ulaşılabilmektedir. Bu panelin özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Özelliklerin geliştirilmesi için 3. Parti yazımları
  • Alan isimlerinin tansferi, ad ve kontrolüne dair işlemler
  • Dosya yönetim ve kullanıcı yönetimleri
  • Hata ve ziyaretçi kayıtlarının oluşturulması
  • Veri tabanının oluşturulması ve yönetilmesi
  • IP adresi engelleme, dosya koruma gibi güvenlik önlemleri
  • Server performansının incelenmesi

Plesk

Linux’un yanı sıra diğer Windows serverlar ile de uyumlu olan bu Hosting Yönetim Panelleri Windows üzerinde çok fazla kullanılmaktadır. Windows’a uyumlu olması bu noktada en belirleyici etkendir. Tüm yönetim seçenekleri C panel’in aksine bu panelde tek bir sayfada değildir. Sol tarafta sıralanan menülerde kategori alanlarına kolay bir şekilde erişim mümkün olmaktadır. Ara yüz kolaylığı açısından değerlendirecek olursak da en az c panel kadar kolay yönetilmektedir.

Plesk paneller aynı zamanda yetkilendirme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sebebi ile panel kullanıcılarına yetkilendirme yapmak mümkün olmaktadır.

Direct Admin

Hosting Yönetim Panelleri arasında sayabileceğimiz panellerden biri de Direct Admin olmaktadır. Linux ve BSD mimarisine sahip olan serverlar ile uyum sağlayan bu panel fiyat bakımından diğerleri ile kıyaslandığında daha ekonomik olması sebebi ile tercih edilmektedir. Kullanıcı ara yüzlerinin yönetimi pleks’te olduğu gibi solda alt alta sıralanmamış, üst tarafa konumlandırılmıştır. C panel ve plesk de yer alan tüm özelliklere sahip olmakla birlikte ara yüzü diğerlerine göre daha saf ve basittir.

Yönetim panelleri dendiğinde akla ilk gelenler bunlardır. Diğer paneller ile kıyaslandığında kullanımı kolay ve lisans ücretleri ekonomiktir. Fonksiyonellik bakımından da özellikleri benzerdir.

×

Namlı Medya

× Whatsapp İletişim