Domain Hizmetleri

Domain Hizmetleri

Domain Hizmetleri

Domain hizmeti bugün neredeyse birçok web sitesi kullanıcısı tarafından yapılan bir işlemdir. Burada domain hizmeti adı altında bir web sitesinin ismini satın almak yer alır. Yani burada kişi bir başka kişinin sizin web sitenizi kullanmasını da engeller. Özellikle kurumsal alanda çalışan kişiler için domain ismi almak her zaman yapılan bir işlemi kapsar. Bunun en temel amacı ise daha sonradan bu ismin bir başka kişi tarafından kullanılmasının engellenmesi ile ilgilidir. Yani eğer domain ismi alınmazsa bir başka kişi bunu kullanıcı adı altında kullanabilir. Ancak ismin sadece size ait olmasını istiyorsanız bunun için domain denilen isimlerin de satın alınması gerekliliktir.

Domain Kayıt

Domain kayıt ile alınan ismin bir an önce kaydedilmesini kapsayan bir işlemi içerir. Yani eğer ismi satın almışsanız daha sonrasına bunu kullanmak için kaydetmeniz gerekir. Domain ismi sadece satın alınma ile gerçekleşen bir süreci kapsamaz. Alınmış olan ismin kişi tarafından da kullanılması gerekir. Yani kullanıcı ismi kullanırsa isim aktif hale gelir. Hem aktif hem de özel olan bir statü kazanır. Böylece bu isim sadece size ait olur. Ancak satın alma işlemi sonucunda bu isim sadece 1 yıl kullanılabilir. 1 yılın sonunda tekrar satın alma işlemi yapılmalıdır. Süreç sadece bir yıldan ibaret olarak sunulur.

Domainin Özel Olması

 

Domain Hizmetleri

Domain Hizmetleri

Domain hizmeti ile alınmış olan isim sadece kullanıcıya ait olur. Bir başka kullanıcı bu ismi almak istese bile onun önüne ismin alınamayacağına dair bir engel çıkar. Bu engel kırmızı bir yazı yani bir uyarıcı işareti olarak görülür. Böylece başka kişiler bu ismi ya da bu isme yakın olan bir ismi alamaz. İsim özel olduğu için kullanıcı bunu pasif hale getirene kadar onun kullanımına sunulur. Özellikle süreç dolmadan önce kullanıcı bu ismi iptal edebilir. Yani ismin iptali için sürecin dolmasına gerek duyulmaz. Daha sonradan anında iptal edilebilir. İptal edildikten sonra ise bu ismi bir başka kişi alıp kullanabilir. Yani tamamen kullanıcıya açık hale gelir.

×

Namlı Medya

× Whatsapp İletişim